لولا باد بزنی


یراق دات کام 21 خرداد 1397 دقیقه مطالعه
iOS 14

شاید در بیمارستان ها دیده باشید که مسئولین بیمارستان با سرعت به سمت درب می روند و درب باز شده ولی در هنگام بسته شدن لولا ی آن نمی شکند ولی چگونه؟؟؟

معمولا به دربی که به صورت رفت و برگشتی و با نیروی کم باز و بسته شود درب بادبزنی گفته میشود. خواه این درب چوبی باشد و یا فلزی و البته در مکانهای مختلفی میتوان از آنها استفاده کرد.

گونه بسیار رایج درب بادبزنی، درب بادبزنی بیمارستانی میباشد. نکته ی حائز اهمیت در این درب ها لزوم داشتن مقاومت و عمر بالا میباشد. یکی از بخشهای مهم یک درب دوطرفه، لولا می باشد.

انواع لولا درب بادبزنی
لولاها به دو صورت کلی در بازار وجود دارد. لولا با نیروی فنر و لولاهای روغنی

لولای دوطرفه فنری
لولای مورد استفاده در درب های بادبزنی بیمارستانی معمولا از یک نوع خاص میباشد که امروزه از این لولاها استفاده نمیشود. دو ایراد بزرگ در این لولاها وجود دارد و همواره بخش تعمیر نگهداری در بیمارستان ها با آنها دست و پنجه گرم میکنند که باعث میشود استفاده از آنها اصلا توصیه نشود.

لولا درب بادبزنی بیمارستانی قدیمی

برخی از ایرادات لولاهای فنری:

۱- عدم تحمل وزن درب در این لولا ها. بدین صورت که این لولاها به هیچ عنوان توان تحمل وزن درب را ندارد.

۲- حرکت توام با ضربه در رفت و برگشت که بسیار خطرناک است. برای مثال شما فرض کنید کسی با شتاب از درب عبور کند و درب را تا انتها باز کند و درب را رها کند و بلافاصله فردی میانسال و یا یک کودک قصد عبور از همان جا را داشته باشد. درب چنان برخورد شدیدی به فرد دوم میکند که گاه مصدومیت را به دنبال دارد.

این امر به دلیل وجود فنر در این لولا میباشد که تمام نیروی ذخیره شده در خود را به هنگام برگشت آزاد میکند و درب حرکت رفت و برگشتی شدیدی از خود نشان میدهد.

لولا روغنی درب سکوریتی
البته این لولاها برای درب های بادبزنی کاربرد ندارند. چرا که معمولا این لولاها برای حرکت های آرام، بیشتر استفاده میشوند که اکثرا در درب های شیشه ای سکوریتی است. ولی به دلیل رایج بودن برای درب های دوطرفه به آن میپردازیم.

حال بیایید ایرادات لولا های روغنی درب سکوریتی را بررسی کنیم.

۱- اولین و بزرگترین ایراد این لولا ها تخریب سنگ یا سطح کف برای جاسازی این لولاها میباشد.

۲- حرکت دادن اولیه این لولاها بوسیله افراد کم توان مانند خردسالان و افراد مسن کمی دشوار میباشد. این امر به دلیل وجود روغن و پیستون در این لولا و نیاز به فشردن اولیه روغن و تاثیر بر پیستون میباشد.

۳- دیده شدن سطح رویی لولا که بصورت یک ورق استیل میباشد و پس از مدتی ممکن است لبه آن بلند شده و پاگیر باشد.

۴- امکان نفوذ آب داخل لولا پس از مدتی کارکرد.

۵- حرکت آرام در باز و بسته شدن که خود ایراد بزرگی در درب بادبزنی به شمار می آید.

۶- تعمیرات سخت این لولا در صورت نیاز

لولا آرام بند دو طرفه تمام استیل برای اولین بار در ایران تولید شده و تمام ایرادات لولاهای بادبزنی فنری و لولای روغنی سکوریتی را برطرف کرده است. پیاده سازی یک درب استیل و یا چوبی دوطرفه با این لولا میتواند یک درب با دوام بالا و بی عیب و نقص را معنی واقعی ببخشد.

تمام ایرادات وارده در بالا در این لولا برطرف شده و در عین حال مزایای لولا دو طرفه تمام استیل بشرح زیر:

۱- دوام فوق العاده و طول عمر بسیار بالا.

۲- تمام استیل بودن و ضد زنگ و امکان استفاده در مکانهای مرطوب.

۳- ۲۴ ماه گارانتی تعویض بی قید و شرط توسط شرکت.

۴- تحمل وزن درب های سنگین – حتی درب های تمام فلزی بزرگ

۵- قابلیت کنترل سرعت رفت و برگشتی

۶- دارای حالت نرمال بازشو در مواقعی که میخواهیم درب در حالت باز بماند.

برچسب‌ها :