قفل


یراق دات کام 21 خرداد 1398 3 دقیقه مطالعه
iOS 14

قفل چیست؟

“قفل” وسیله ای برای بالا بردن امنیت یک مکان یا یک وسیله است به طور مثال شما برای بالا بردن امنیت خانه تان از “قفل درب” استفاده می‌کنید…

قفل انواع مختلفی دارد مانند:

قفل آویز و کتابی / قفل رمزی / قفل درب آهنی / قفل درب چوبی / قفل دیجیتال / قفل حیاطی / قفل دوچرخه / قفل کمد / قفل شیشه / قفل دو پله / قفل تک پله / قفل MDF / قفل فایل

قفل وسیله‌ای است برای بسته نگه داشتن درب به طوری که فقط با کلیدش بتوان آن را باز کرد. در گذشته قفل ها با مواد مختلفی مانند چوب و آهن و … ساخته می‌شد .
سپس از انواع فلزات ، با اندازه های مختلف از ۱۶۰ میلی متر تا حدود ۱۰ میلی متر و از چندین  کیلو تا چندگرم، ساخته شده و تا امروز سیر تکاملی آن همچنان ادامه دارد.  تاریخ ساخت قفل دقیقا مشخص نیست و همه نوشته براساس شواهد می باشد.

قفل درهای خانه‌ها بیشتر قفل استوانه‌ای و یا قفل سویچی است. قسمت بیرون زده از قفل یک زبانهٔ فنرسوار و گوه‌ای شکل است. هنگامی که در را می‌بندید این زبانه با صدای مختصری در قاب خود جای می‌گیرد. بعضی قفل‌ها اصلاً کلید ندارند. در قفل رمزی از رمز استفاده می‌شود. با چرخاندن حلقه‌هایی یا فشار دادن دکمه‌هایی رمز را به قفل می‌دهند تا باز شود.
انواع قفل ها
تاریخچه قفل
در چین و مصر بیش از ۴۰۰۰ سال قبل از نوعی قفل چوبی استفاده می‌شد. در قرن پانزدهم میلادی، صنعت گران اروپایی قفل‌های ساده‌ای از فلز ساختند. اولین بار قفل‌های طرح جدید را رابرت بارون و جوزف برامه در دههٔ ۱۷۸۰ میلادی در انگلستان ساختند.

در هزارهٔ دوم ق. م در مصر و بین‌النهرین قفل کردن خزانه‌ها و انبار‌های گندم و پرستشگاه‌ها متداول بوده است. به نظرمیرسد که رومی‌ها پاره‌ای از این نوع قفل و کلید‌ها را از کشورهای مدیترانه‌ای بدست آورده است. پاره‌ای ازقفل‌های ایرانی همانندقفل‌های مصری و یونانی است وبرخی دیگرمانندقفل‌های رومی می‌باشند. برخی به قفل‌های چینی و هندی میماند و تعدادی هم مانند قفل‌هایی است که دراروپا از قرون وسطی تا انقلاب صنعتی بکاربرده می‌شد. قفل‌ساز ایرانی یک کوره متوسط بادم فانوسی دارد که شکل‌های مختلف قفل رابه کمک آن تهیه می‌کند. لحیم کاری آنرادربوته‌های گلی کوچک انجام می‌دهد.

قدیمی‌ترین قفل
از ایام قدیم تا قرن ۱۸ میلادی، قدیمی‌ترین شکل قفل، قفلی است که در ویرانه‌های خرساباد نزدیکی نینوا، پیدا شده است و حدود ۴ هزار سال قدمت دارد. این قفل چوبی است و چند میله چوبی قابل حرکت دارد که در سوراخ‌هایی مناسب روی کلون می‌افتند و کلون را در وضعیت بسته نگه می‌دارند. لید آن هم چوبی است و میله‌هایی دارد و می‌توان آن را در شیاری در کلون داخل کرد میله‌های کلید، میله‌های قابل حرکت قفل را به ارتفاع مناسب بالا می‌برند و بیرون کشیدن کلون ممکن می‌شد. مصریان قدیم، این نوع قفل را می‌شناختند و نمونه‌هایی از آن در ژاپن و نروژ نیز به دست آمده است.

برچسب‌ها :