ضروری ترین قطعه در کابینت و کمد


ک. متین 2 اسفند 1399 5 دقیقه مطالعه
iOS 14

دستگیره کابینت و کمد

ضروری ترین قطعه یا ابزار در کابینت و کمد، دستگیره ها هستند. دستگیره ها جزء کوچکی از کابینت و کمد می‌باشند ولی تاثیر به سزایی در نمای آن ها دارند. انتخاب درست دستگیره ها متناسب با فضای آشپزخانه و اتاق از اهمیت بالایی برخوردار است. بعد از نصب کابینت مهم ترین مورد تهیه “دستگیره کابینت” است.

دستگیره ها برای باز و بسته شدن درها استفاده می‌شود. انواع دستگیره های کابینت و کمد شامل :

  • دستگیره تک پیچ
  • دستگیره دو پیچ
  • دستگیره توکار
  • دستگیره مخفی
  • دستگیره شاخه ای

دستگیره دو پیچ

دستگیره دو پیچ پرکاربرد ترین مدل دستگیره کابینت است. برخی از افراد به دستگیره های دوپیچ، دستگیره خطی می گویند.

در دستگیره های دو پیچ نکته مهم فاصله بین دو پیچ هستند که استاندارد مخصوص خود را دارند. این فاصله مضربی از عدد 16 و 32 هستند که سایز ها از کوچک به بزرگ 288،256،224،192،128،96،64،32،16،…….. است. باید توجه داشت سوراخ های در کابینت و کمد را بر اساس این مضرب ایجاد کنیم.

دستگیره تک پیچ

دستگیره های تک پیچ همان طور که از اسم آن مشخص بوده با یک پیچ نصب می‌شوند. بعضی از افراد به این مدل دکمه ای هم می گویند. این نوع دستگیره بیشتر برای کشو های فایل، کمد، میز تلویزیون، درآور و…. استفاده میگردد.

دستگیره-تک-پیچ

برخی از دستگیره های تک پیچ قسمتی دارند که حالت آویز است که بیشتر برای بوفه ها و یا کنسول ها استفاده می گردد.

دستگیره توکار

دستگیره های توکار سه مدل مستطیل، مربع و دایره دارد. برای نصب دستگیره های توکار باید یک سوراخ به ابعاد عمق، طول و عرض دستگیره به صورت دایره یا مربع و… ایجاد کرده و بعد دستگیره را داخل آن قرار دهید.

دستگیره شاخه‌ای

دستگیره های شاخه ای بیشتر برای در های کمد استفاده می‌شود. که به وسیله لبه ی آن میتوان در را باز و بسته کنید. نکته اصلی در مورد دستگیره های شاخه‌ای تناسب ضخامت در کمد با آن‌هاست. حالت یکدست بودن این دستگیره برای بعضی از سلیقه ها بسیار مورد پسند است. مدل های مختف آن شامل H، G، L، Uمی‌شود. برای نصب این دستگیره به طور مثال برای مدل H باید روی در با دستگاه شیار زن شیاری ایجاد شود و دستگیره داخل شیار قرار ‌گیرد.

دستگیره-شاخه-ای

دستگیره مخفی

یکی از جدیدترین مورد هایی که در ساخت کابینت های آشپزخانه دیده می‌شود استفاده از دستگیره هایی است که دیده نمی‌شوند یعنی کاملا پنهان هستند و باعث شده که کابینت ها کاملا منظم دیده شوند. بیشتر این دستگیره ها در کابینت های مدرن و اسپرت استفاده می‌شود. و در دو مدل هوایی و زمینی ارائه شده است.

مشخصات دستگیره ها

دستگیره ها را می توان بر اساس طرح به دو نوع دستگیره کلاسیک و دستگیره مدرن تقسیم کرد.

از نظر رنگ دستگیره های کابینت انواع مختلفی دارند رنگ طلایی، نقره ای یا ساتن یا کروم، زیتونی، شامپاینی، کافی یا نسکافه ای و… دسته بندی می‌شود.

بعضی از دستگیره های دو پیچ دارای نگین، سرامیک(دستگیره کابینت ممبران)، پتینه و چوب اند که این ها تزئینات دستگیره هستند و برای زیباتر شدن آنها استفاده می‌گردد.

جنس دستگیره ها بیشتر اوقات زاماک و آلومینیوم است. دستگیره های شاخه‌ای یا مخفی همیشه جنس آلومینیومی دارند البته در برخی از دستگیره های توکار و تک پیچ جنس پلاستیکی و سرامیکی دارند.

قیمت دستگیره کابینت و کمد

قیمت دستگیره های کابینت و کمد به نسبت اندازه هایشان متفاوت می شود. دستگیره های آلومینیومی ارزان تر از باقی دستگیره ها هستند. در بعضی از دستگیره ها، تزئینات خاصی به کار می رود که بر روی قیمت اثر دارد.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*