شناختی بر یراق آلات


ک. متین 7 بهمن 1399 5 دقیقه مطالعه
iOS 14

شاید تا به حال بارها نام “یراق آلات” را شنیده باشید اما تعریف درستی از آن ندانید. ما در این مقاله تصمیم داریم در رابطه با این موضوع اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم تا با این دست از قطعات و کاربردی که دارند، آشنا شوید. بنابراین در ادامه همراه ما باشید.

شاید برای شما سوال پیش آید که استفاده از یراق آلات از چه زمانی رایج شده است و چه مدت است که افراد از این یراق ها استفاده می‌برند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت استفاده از این یراق آلات زمانی رواج پیدا کرد که افراد به ذوب فلزات پرداختند. در واقع می‌توان گفت که افراد فلزات موجود را با استفاده از حرارت گرما می‌دهند و زمانی که فلز ذوب شد، آن را به اشکال مختلف یراق آلات تبدیل می‌کنند.

یراق-آلات

لغت یراق در فارسی به معنی سازوکار و اسباب می‌باشد. یراق آلات در واقع به قطعاتی گفته می‌شود که از آن‌ها در جهت تکمیل سازی یکی از قسمت‌های خانه، محل کار و … استفاده میگردد. در صنف کاری ما به هر یک از اجزای به کار رفته در ساخت ساز های درب و کابینت یراق آلات گفته می شود. اگر دقت کرده باشید در عصر حاضر انواع یراق با بهترین طراحی ها، با کمترین آسیب به کابینت و درب و با کیفیت بالا عرضه شده اند.

یراق آلات با توجه به انواع مختلف آن‌ها در زمینه های متفاوتی به کار می‌روند که به شرح زیر می‌باشد:

یراق آلات مخصوص کابینت

بدون شک یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین بخش‌های آشپزخانه را می‌توان کابینت‌های آن در نظر گرفت. کابینت از جمله سازه‌هایی محسوب می‌شود که افراد از آن در جهت زیبایی بخشیدن به محیط آشپزخانه و یک سازه مناسب برای سازمان‌دهی کالاها استفاده می‌کنند.

از مدل‌های گوناگون یراق آلات کابینت می‌توان به مواردی چون دستگیره کابینت، لولا گازور، ریل کشوها ، پایه و جک کابینت اشاره کرد.

دستگیره کابینت

مهمترین یراق آلاتی که برای کابینت آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، دستگیره می‌باشد. این وسیله به نوعی به شما اجازه می‌دهد که باز و بسته کردن در را با راحتی بیشتری انجام دهید و همچنین زیبایی بیشتری را برای آن ایجاد کنید. دستگیره کابینت در انواع و طرح‌های گوناگونی در بازار وجود دارد، برای مثال می‌توان به مدل‌های مستطیلی شکل، انحنا دار، خطی و دکمه‌ای اشاره کرد که شما می‌توانید هر یک را با توجه به سلیقه خود انتخاب کنید.

دستگیره-کابینت

ریل کابینت (ریل کشو)

ریل کشو که یکی از یراق آلات به حساب می‌آید، به شما اجازه می‌دهد کشو کابینت را به راحتی باز و بسته کنید. توجه داشته باشید که ریل کشو نیز مدل‌های متنوعی دارد و شما باید بر اساس استفاده‌ای که از کشو دارید، یک مدل را انتخاب کنید. از جمله انواع ریل کشو مثل ریل ساچمه‌ای، مخفی، ساده و بدنه دار اشاره کرد.

پایه کابینت

از دیگر انواع یراق آلات کاربردی که برای کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به پایه کابینت اشاره کرد. این قطعه باعث بالا رفتن ارتفاع کابینت می‌شود و از ساییده شدن آن به زمین جلوگیری می‌کند. این قطعه در جنس‌هایی چون پلاستیکی، فلزی و آلومینیومی قابل استفاده است.

جک کابینت

بدون شک اگر شما در محیط آشپزخانه خود کابینتی با درب‌های عمودی داشته باشید، متوجه این جک شده اید. آب‌چکان مثالی مناسب برای این دست از کابینت‌ها به حساب می‌آید که در آن از جک استفاده شده است. جک به درب کابینت کمک می‌کند تا وزن درب را تحمل کند و باعث باز نگه داشتن آن شود؛ بنابراین توجه داشته باشید که اگر درب کابینت شما وزن بالایی دارد، از جک قدرتمندی استفاده کنید.

لولا گازور

لولا-کابینت

لولا گازور در واقع به قطعه‌ای گفته می‌شود که می‌تواند دو قطعه در کابینت و دیواره کابینت را با یکدیگر متصل می‌کند و به نوعی امکان باز و بسته کردن راحت درب را می‌دهد. این قطعه در انواع گوناگونی چون لولای ساده، مخفی، زاویه دار و آرام بند تا به حال طراحی شده است و هر یک از آن‌ها ویژگی و کاربرد متفاوتی دارند.

یراق آلات کمد دیواری

همانطور که در یراق های کابینت اشاره شد، یراق کمد هم مشابه آن‌هاست البته در کمد مدل های دیگری از دستگیره مانند دستگیره توکار، مخفی و شاخه ای هم دارند. در بعضی از موارد یراق های دیگری برای کمد مورد استفاده قرار می‌گیرد که شامل ریل ها، قفل ها و گیره ها می‌شود. هر یک از این دسته یراق ها به اشکال مختلف باکیفیت بالا و کاربردهای متعدد به مشتریان عرضه می شود.

در چندین دهه قبل که کمد های دیواری دارای در های لولایی بودند و باید فضای جلوی آن را خالی نگه داشت تا به توان در را باز کرد و از طرفی کوچک شدن اتاق ها باعث مشکل بود در حال حاضر برای حل این موضوع مکانیزم های درب ریلی تولید گشت. این مکانیزم ها شامل بسیاری از یراق آلات هستند و با وجود ریلی بودن حرکت آسان و راحتی را دارند.

یراق آلات درب

یراق هایی که برای درب‌های ساختمان و منازل ساخته می شوند شامل سیلندرها، لولاها، قفل، دستگیره پلاک، دستگیره رزت، ضربه گیر و … می‌توان اشاره کرد. هر یک از این یراق ها روز به روز متناسب با وسایل و رفع معایب قبلی ها در حال تغییر هستند. یکی دیگر از یراق ها جک های مخصوص در آهنی که به باز و بسته شدن آرام و سریع در کمک می کنند البته بعضی از مدل های آن برای درب چوبی هم استفاده می‌گردد.

سایر یراق آلات

آخرین مورد یراق این است که ما برای تعمیر یا درست کردن برخی از وسایل خانه نیازمند خرده ریز هایی مثل اتصالات لوله، قلاب لباس، گونیا، پایه و … هستیم که به آن ها یراق آلات گفته می‌شود.

در آخر با توجه به توضیحات مختصری که گفته شد می‌بینیم که یراق آلات از تنوع و کاربردهای بسیار بالایی برخوردار است. یراق آلات در واقع قطعاتی هستند که در محیط‌های گوناگون به ویژه آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دست از ابزار به شما کمک می‌کنند تا امور را با راحتی بیشتر انجام دهید و بهترین استفاده را از آن‌ها ببرید.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*