راهنمای خرید دستگیره درب چوبی


ک. متین 4 بهمن 1399 7 دقیقه مطالعه
iOS 14

راهنمای خرید دستگیره درب چوبی

یکی از پرکاربرد ترین یراق آلاتی که در هر مکان مورد استفاده قرار می‌گیرد دستگیره های در هستند.

“دستگیره درب چوبی” از تنوع بسیار بالایی در مدل، طرح، نوع، رنگ و… برخودارند. اگر شما با توجه به محیط خانه، تم کاری و دکوراسیونی که دارید بتوانید دستگیره مناسبی را انتخاب کنید نمایی شیک و زیبا خواهید داشت.

اولین نکته مهم در انتخاب دستگیره …

اگر درب های شما جدید هستند می‌توانید هر نوع دستگیره رزت و پلاک را انتخاب و استفاده کنید اما اگر در های شما قدیمی هستند و می‌خواهید دستگیره را تعویض کنید دو نکته قابل توجه دارد که به شرح زیر است:

 • نکته اول این که جای پیچ دستگیره های پلاک استاندارد خاصی ندارد و هر کارخانه اندازه خود را ارائه می‌دهد پس باید دستگیره پلاکی انتخاب کنید که فاصله پیچ آن‌ها برابر با مورد قبلی باشد.
 • نکته دوم اگر دستگیره قبلی شما دستگیره پلاک بوده و شما دستگیره رزت انتخاب کردید باید جای پیچ های آن را پر کنید، در مجدد رنگ شود و بعد دستگیره را جایگزین کرد.
 • برای خرید یک دستگیره در چوبی باید به نوع دستگیره، جنس دستگیره، رنگ دستگیره و… توجه کنیم.

دستگیره-در-چوبی

نوع دستگیره

دستگیره های درب چوبی به دو قسمت تقسیم می‌شوند:

 • دستگیره پلاک
 1. دستگیره پلاک کلیدی
 2. دستگیره پلاک سوئیچی
 3. دستگیره پلاک سرویس
 4. دستگیره پلاک آپارتمانی
 • دستگیره رزت

دستگیره پلاک

 1. دستگیره پلاک کلیدی

در دستگیره های پلاک قسمت اهرمی دستگیره با یک قطعه فلزی (پلاک) به صورت یک تکه متصل به در هستند. این مدل دستگیره بیشتر برای درهای اتاق خانه استفاده می‌شود. قفل کردن دستگیره های کلیدی راحت و آسان است.

 1. دستگیره پلاک سوئیچی

برای امنیت بیشتر اتاق ها در اداره ها و محل کار از دستگیره های سوئیچی استفاده می‌کنند چون هر اتاق می‌تواند کلید خصوصی داشته باشد.

 1. دستگیره پلاک سرویس

این مدل دستگیره ها همانطور که از اسم آن پیداست برای درب های سرویس بهداشتی یا حمام استفاده می‌شود که حالت شب بندی دارد و از داخل قفل می‌شوند.

 1. دستگیره پلاک آپارتمانی

برای درهای ورودی خانه، لابی ساختمان یا محل کار مدل دستگیره آپارتمانی استفاده می‌شود.

دستگیره رزت

دستگیره های رزت یا دو تکه قسمت اهرمی دستگیره از قسمت کلیدخور (رزت) آن جدا است. تمام دستگیره های رزت سوئیچی هستند. قطعه ای که باید برای این نوع دستگیره استفاده کنید تا درهای سرویسی و اتاقی مشخص شود، سیلندر ها هستند. در دستگیره های رزت، نیازی به دانستن چپ و راست بودن در نیست.

جنس دستگیره

اغلب دستگیره ها از جنس زاماک، آهن و آلومینیوم هستند. آلیاژ زاماک که در حال حاضر در بازار به عنوان سربی گفته می‌شود غلط بوده و عنصر اصلی در این آلیاژ روی است. دستگیره های زاماک کیفیت بالا، ضد زنگ و قیمت مناسبی دارند.

دستگیره های آهنی که بیشتر شامل دستگیره های پلاک می‌شود، کیفیت پایین تر و قیمت کمتری را دارا هستند و گاهاٌ در رطوبت دچار زنگ زدگی می‌شوند. در دستگیره های آهنی قسمت پلاک آن آهنی و قسمت دستی آلومینیوم یا زاماک هستند.

رنگ دستگیره

اولین رنگ هایی که در دستگیره استفاده می‌شدند نقره ای، طلایی و زیتونی بودند. به مرور رنگ های دیگری مثل نسکافه ای، رزگلد، موکا، سفید و مشکی اضافه شدند. البته شاید رنگ ساتن یا کروم هم شنیده باشید که ساتن نقره ای مات و کروم نقره ای براق هستند و همینطور در رنگ طلایی شاید طلایی PVD را شنیده باشید، این رنگ طلایی روکشی از تیتانیوم دارد که باعث می‌شود رنگ آن ثابت باشد.

این نکته قابل توجه است که هر کارخانه طیف رنگی مخصوص به خود را دارد و بطور مثال شاید رنگ زیتونی یک کارخانه با کارخانه دیگر متفاوت باشد.

نکات قابل توجه …

 • در انتخاب دستگیره های پلاک سرویس و آپارتمانی حتما با چپ بازشو و راست بازشو مواجه می‌شوید. برای تشخیص این مورد شما باید از بیرون رو به روی در ایستاده و ببینید که لولا کدام سمت در قرار دارد. اگر لولا سمت چپ باشد دستگیره چپ بازشو و اگر راست باشد دستگیره راست بازشو می‌شود. در مورد دستگیره های کلیدی و سوئیچی نیازی به دانستن چپ و راست بودن در نیست.
 • دستگیره های در چوبی در دو طرح مدرن و کلاسیک ارائه شدند که باید با توجه به دکوراسیون و طرحی که در محیط خانه و محل کار وجود دارد انتخاب شوند. دستگیره های کلاسیک برای طرح های سنتی، شلوغ و قدیمی تر استفاده می‌شود و دستگیره های مدرن برای طرح های ساده و امروزی تر استفاده می‌شوند.
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*