دستگیره در


یراق دات کام 26 خرداد 1398 دقیقه مطالعه
iOS 14

خیلی از ما تفاوت انواع دستگیره در رو نمیدونیم و وقتی کسی در باره دستگیره رزت حرف میزنه همین طوره اونو نگاه می‌کنیم بدون اینکه بفهمیم که ایشون چی میگه
خب ، ما میخواهیم تو این مقاله از سری مقاله های سایت یراق دات کام(yaragh.com) میخواهیم دریاره این انواع دستگیره در رو معرفی کنیم:

بدون آنکه متوجه باشیم دستگیره وسیله ای است که هر روز چندین مرتبه از آن استفاده میکنیم کلیه ی دستگیرهای درب ساختمان از یراق آلات اساسی منزل و محل کارمان محسوب میشوند جنس دستگیره ها معمولا از زاماک، آهن یا آلومنیوم می باشد و روکش آن به روش الکترولیز آبکاری می شود و در رنگ های طلایی، کروم، زیتونی ، کافه ای و سایر رنگ های دیگر موجود می باشد که در طول زمان و استفاده همان شفافیت و رنگ اولیه خود را حفظ می کند معمولا وزن دستگیره یکی از فاکتور های مهم در انتخاب است که هرچه سنگینتر باشد احتمال استفاده از آلیاژ مناسب در آن زیاد است و از بابت مقاومت و کارایی عمر طولانی تری خواهد داشت. در انتخاب دستگیره به طرح و رنگ آن نیز باید دقت کرد که هم با رنگ درب و هم دکوراسیون داخلی و حتی دستگیره های سایر لوازم دکوراسیون نیز هماهنگ باشد. پس انتخاب دستگیره مناسب برای درب هم از بابت کیفیت و هم از بابت زیبایی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد که بازار یراق سبحانی آماده ارایه بهترین محصولات در این زمینه به هموطنان عزیز می باشد.

دستگیره ها از لحاظ ظاهری به دو نوع دستگیره پلاک یا یک تکه و دستگیره روزت یا دوتکه شناخته می شوند.

با توجه به اینکه در ساختمان هر درب کاربرد مختلفی دارد، دستگیره های آن ها نیز با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان مثال دستگیره ی درب اتاق خواب را نمی توان بر روی درب ورودی نصب کرد. انواع دستگیره درب ساختمان چه از نوع پلاک و چه از نوع روزت از لحاظ  کابرد به۴ گروه تقسیم می شود که شامل

دستگیره کلیدی:

دستگیره ی درب اتاق خواب مناسب نصب بر روی سایر درب های موجود در منزل است. این دستگیره از نظر قیمت، مدل، رنگ و شکل ظاهری دارای تنوع زیادی است. دستگیره درب اتاق خواب به دو صورت کلیدی و سوئیچی عرضه می شود که البته در بیشتر موارد از انواع  مدل های  دستگیره کلیدی استفاده می شود.

دستگیره سوییچی:

اگر قصد دارید برای دفتر اداری ,اتاق و…  دستگیره بخرید پیشنهاد میکنیم که از میان مدل های سوئیچی یکی را انتخاب کنید. تنها نکته ای که در رابطه با دستگیره های سوئیچی وجود دارد این است که برای نصب نیاز به سیلندر و قفل درب دارند. این سیلندرها باید هماهنگ با مدل قفل و دستگیره انتخاب شوند  که در اینجا توضیح داده شده است.

دستگیره سرویس:

همانگونه که از نام دستگیره مشخص است این مدل را می توان بر روی درب سرویس بهداشتی و حمام نصب کرد. با نصب دستگیره ی سرویس نمی توان درب را از بیرون قفل کرد و از داخل نیز با اهرم باز و بسته می شود. تفاوت این دستگیره ی درب با سایر مدل ها دراین است که در مواقع ضروری می توان درب را از بیرون نیز باز کرد. به عنوان مثال اگر کودکمان درب را قفل کرده و نتواند آن را باز کند با استفاده از یک پیچ گوشتی می توان مسئله را حل کرد.

دستگیره در آپارتمانی:

دستگیره درب آپارتمانی یکی از اجزای مهم در طراحی داخلی و دکوراسیون می باشد و همچنین از بابت امنیت از ویژگی های مهم درب محسوب می شود. دستگیره های درب ورودی معمولا یکطرف ثابت بوده و سمت داخل به زبانه قفل متصل می باشد و همچنین امکان نصب مغزی و سیلندر روی این دستگیره ها وجود دارد. ولی برای درب های داخلی دستگیره باید از هر دو طرف عمل نماید در خرید این دستگیره جهت باز شدن درب اهمیت فراوانی وجود دارد. به عبارت دیگر پیش از خرید دستگیره ی ورودی به باز شدن درب ساختمان از سمت چپ و یا راست دقت کنید. این مسئله در مشخصات فنی با عنوان راست باز شو و چپ بازشو نشان داده می شود.

 

برچسب‌ها :