جنس دستگیره چیه؟


ک. متین 19 بهمن 1399 5 دقیقه مطالعه
iOS 14

برای خرید هر “دستگیره” سوالاتی که برای ما ایجاد می شود این است که آیا استحکام بالایی دارد؟ آیا ضد زنگ هست؟ مقاومت آن در چه اندازه ای است؟

یکی از مواردی که با آن زیاد سروکار داریم دستگیره در است. یکی از رایج ترین سوالات مشتریان عزیز ما در مورد دستگیره، جنس آن هاست. جنس اغلب دستگیره های درب چوبی، دستگیره های کابینت، دستگیره های حیاطی و … عبارتند از :

  • دستگیره زاماک
  • دستگیره آلومینیومی
  • دستگیره آهنی
  • دستگیره برنجی
  • دستگیره استیل
  • دستگیره برنزی

در بعضی دستگیره ها که بیشتر اوقات از جنس زاماک هستند قسمت اهرمی آنها از کریستال، چوب یا سرامیک استفاده شده است که به عنوان تزئینات دستگیره محسوب می شود. در ادامه به توضیح انواع جنس دستگیره ها میپردازیم.

دستگیره های زاماک

امروزه بیشتر دستگیره های در چوبی و کابینت از جنس زاماک هستند. که کیفیت و مقاومت بالایی دارند. و جزء پر فروش‌ترین دستگیره هاست. یکی از مواردی که حائز اهمیت است ضد زنگ زدگی این جنس دستگیره است که میتوان در مناطق شمالی ایران به راحتی از آن استفاده کنید و همچنین قیمت بهتری نسبت به دستگیره های استیل دارد.

عنصر اصلی زاماک روی بوده است. عنصرهای دیگر این آلیاژ عبارتند از روی، آلومینیوم، مس، منیزیم. البته آهن، کادمیم، قلع، نیکل، کرم و منگنز هستند. اگر متریال اولیه زاماک به درستی ترکیب نشوند باعث مشکل در دستگیره می شود.

مزایا

معایب
–         استحکام بالا

–         قیمت مناسب

–         ضد زنگ

–         آبکاری با کیفیت

 

–         اگر متریال اولیه زاماک ناخالصی داشته باشد باعث شکنندگی آن می شود.

نمونه ای از ترکیب آزمایشگاهی زاماک

متریال-زاماک

متریال-زاماک

امروزه زاماک به عنوان سرب خشک در بازار مطرح است ولی این لفظ غلط است چون سرب و آهن نقطه ذوب پایین تری از روی دارند و در آن حل نمی ‌شوند. عنصر آلومینیوم باعث افزایش استحکام به ضربه و سختی بر روی می شود. و میزان این آلیاژ در زاماک در حدود ۴% استفاده شده است.

مس در این آلیاژ دو اثر مهم ایجاد می نماید، افزایش استحکام کششی، خزشی و سختی و همچنین افزایش مقاومت به خوردگی ، میزان مس موجود در آلیاژ زاماک چیزی در حدود ۱% است. منیزیم سختی زاماک را افزایش می دهد، اکسیژن زدایی در مذاب می نماید، و نیز مقاومت به خوردگی را افزایش می دهد. آهن، کادمیم، قلع، نیکل، کرم، منگنز نیز به میزان بسیار ناچیزی در آلیاژ وجود دارند.

دستگیره های آلومینیومی

استحکام و کیفیت خوبی را دارا هستند و بسیار سبک وزن بوده و ماندگاری خوبی هم دارند. تنها نکته مورد توجه در نوع آبکاری آن هاست که به زیبایی دستگیره های زاماک نیستند. آلومینیوم از جمله متریالی است که قابل بازیافت است.

مزایا

معایب
–        وزن سبک

–        کیفیت خوب

–        قابل بازیافت

–        آبکاری نامطلوب

دستگیره های آهنی

قسمت پلاک های آن آهنی بوده و در مکان های رطوبتی امکان زنگ زدگی دارند اما قسمت اهرمی آن ها زاماک هستند زیرا به مرور زمان در استفاده، دچار تغییر رنگ و زنگ زدگی نشوند.

مزایا

معایب
–        قیمت پایین

–        زنگ زدگی

دستگیره های برنجی

که سنگین هستند خیلی کم ارائه شدند و بخاطر قیمت بالاتری که نسبت به بقیه دستگیره ها دارند، کمتر خریداری می شوند. در حال حاضر بیشتر دستگیره های حیاطی برنجی هستند.

مزایا

معایب
–        استحکام بالا

–        آبکاری با کیفیت

–        قیمت بالا

دستگیره های استیل

که این فلز مقاومت بالایی دربرابر خوردگی داشته و در تماس با رطوبت دست یا آب آسیب نمی‌بیند. کاربرد این نوع دستگیره ها در مناطق مرطوب بیشتر بوده است.

مزایا

معایب
–        ضد زنگ زدگی

–        مقاوم بالا

–        قیمت بالا

 

 

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*