تفاوت انواع دستگیره ی درب ساختمان در چیست؟


یراق دات کام 17 بهمن 1397 دقیقه مطالعه
iOS 14

همه ی دستگیرهای درب از یراق آلات اساسی منزل و محل کارمان به شمار می روند که معمولا بر اثر گذشت زمان تعویض میشوند با توجه به اینکه در ساختمان هر درب کارایی متفاوت دارند، دستگیره های آن ها نیز با یکدیگر متفاوت هستند. برای مثال دستگیره ی درب اتاق خواب با دستگیره روی درب ورودی متفاوت است. انواع دستگیره درب ساختمان از لحاظ  کابرد به5 گروه تقسیم می شود که شامل:

  • دستگیره ی درب ورودی ساختمان

این مدل از دستگیره بر روی درب ورودی نصب می شود. نحوه ی عملکرد آن به این صورت است که جهت افزایش امنیت امکان باز کردن درب از قسمت خارجی (بیرون ساختمان) وجود ندارد و فقط از داخل ساختمان درب باز می شود. در خرید این دستگیره جهت باز شدن درب اهمیت فراوانی دارد. به عبارت دیگر پیش از خرید دستگیره ی ورودی به باز شدن درب ساختمان از سمت چپ و یا راست دقت کنید. این مسئله در مشخصات فنی با عنوان راست باز شو و چپ بازشو نشان داده می شود.

  •  دستگیره درب سرویس بهداشتی

همانگونه که از نام دستگیره مشخص است این مدل را می توان بر روی درب سرویس بهداشتی و حمام نصب کرد. با نصب دستگیره ی سرویس نمی توان درب را از بیرون قفل کرد و از داخل نیز با اهرم باز و بسته می شود. تفاوت این دستگیره ی درب با سایر مدل ها دراین است که در مواقع ضروری می توان درب را از بیرون نیز باز کرد. به عنوان مثال اگر کودکمان درب را قفل کرده و نتواند آن را باز کند با استفاده از یک پیچ گوشتی می توان مسئله را حل کرد. در صورتی که دستگیره ی شما مدل سوئیچی است، سیلندر را فراموش نکنید.

  • دستگیره درب اتاق خواب

دستگیره ی درب اتاق خواب مناسب نصب بر روی سایر درب های موجود در منزل است. این دستگیره از نظر قیمت، مدل، رنگ و شکل ظاهری دارای تنوع زیادی است. دستگیره درب اتاق خواب به دو صورت کلیدی و سوئیچی عرضه می شود که البته در بیشتر موارد از مدل های کلیدی استفاده می شود.

  • دستگیره ی درب دفاتر اداری

اگر قصد دارید برای دفتر اداری دستگیره بخرید پیشنهاد میکنیم که از میان مدل های سوئیچی یکی را انتخاب کنید. تنها نکته ای که در رابطه با دستگیره های سوئیچی وجود دارد این است که برای نصب نیاز به سیلندر قفل درب دارند. این سیلندرها باید هماهنگ با مدل قفل و دستگیره انتخاب شوند.

  • دستگیره درب روزت

دستگیره درب روزت را می توان بر روی کلیه ی درب های موجود در منزل نصب کرد. شکل ظاهری این دستگیره به صورت دو تکه (دستگیره و جا سوئیچی) است. برای جلوه ی زیبایی و حفظ یکپارچگی همه ی دستگیره های ساختمان می توان آن ها را از یک مدل روزت انتخاب کنید. اما پیش از نصب برای درب ورودی ساختمان، درب سرویس و درب اتاق خواب توپی مخصوص به هریک را تهیه نمایید.

برچسب‌ها :